#18 O warunkach współpracy

Martyna Ościk

To będzie tekst inny niż wszystkie. Nie będę w nim snuć opowieści, przekonywać Was, że warto realizować swoje marzenia, ani żartować (chociaż tego akurat nie mogę obiecać). Poniższy wpis to zbiór konkretów. Punkt po punkcie poznacie warunki współpracy, jakie chcemy z Pawłem proponować naszym autorom.

Jesteśmy właśnie na etapie intensywnej współpracy z prawnikiem, pomagającym tworzyć nam umowy, oraz z księgową, kierującą nami przy otwieraniu własnej działalności. Chcemy profesjonalnie przejść przez wszystkie niezbędne etapy, aby we wrześniu pełną parą ruszyć z naszym przedsięwzięciem.

Na obecnym stadium autorzy bez obaw mogą wysyłać swoje maszynopisy, jesienią natomiast będziemy gotowi na podpisywanie z nimi właściwych umów.
To już przestają być tylko plany. To staje się rzeczywistością.

Co będziemy wydawać?

Jeśli znacie już profil naszego bloga i choć troszkę zorientowaliście się w naszych zainteresowaniach, możecie się domyślić, że najbardziej interesuje nas literatura z gatunku fantasy. Wszelkiego rodzaju prozatorskie teksty rozgrywające się w nowej rzeczywistości, zawierające w sobie magię, historie o czarodziejach, magicznych stworzeniach – to coś, co lubimy najbardziej. Fantastyka to gatunek, do którego po prostu czujemy miętę. I chcielibyśmy być wydawnictwem, które odkryje nową J.K.Rowling ;).

Jesteśmy również zainteresowani literaturą dziecięcą, w szczególności bajkami. Jeśli tekst można zaklasyfikować jako fantastykę – tym lepiej.

Nie stawiamy sobie jednak żadnych ograniczeń. Jeżeli autor przedstawi nam coś, co nas zainteresuje, a nie wpisze się to w wymienione przez nas formy, trudno będzie nam przecież odmówić.

Jaki model współpracy preferujemy?

Uczciwy. Chcemy, żeby autor, który podpisze z nami jedną umowę, był zadowolony z warunków współpracy z nami na tyle, że podpisze kolejną. Chcemy, aby poczuł się doceniony i aby wiedział, jak ważna jest jego praca.

Jakie są ogólne warunki współpracy z Projektem Kłobook?

• Autor nie ponosi żadnych kosztów wydania swojej powieści – zajmujemy się wszystkim jako wydawca;
• Autor oddaje w nasze ręce decyzję na temat ewentualnego zilustrowania powieści;
• Autor wyraża zgodę na wybrane przez nas formy promocji książki;
• Autor deklaruje chęć wspomagania działań marketingowych poprzez udostępnianie materiałów promocyjnych w mediach społecznościowych;
• Warunki współpracy oraz podpisana umowa pozostają w pełnej tajemnicy między nami i autorem.

Jakie typy umów będziemy proponować autorom?

Zasadniczo planujemy stworzenie dwóch rodzajów umów. Każda wiąże się z innymi warunkami oraz inną formą wynagrodzenia. Autor będzie miał więc do wyboru następujące warunki współpracy:

• Sprzedaż praw autorskich
Autor przekazuje na rzecz Projektu Kłobook całość praw autorskich do napisanej powieści. Wiąże się to z wynagrodzeniem w wysokości 35 % od ceny okładkowej.
Dodatkowo autor zobowiązuje się do publikowania tekstyów na naszej platformie blogowej, w stworzonej specjalnie dla niego kategorii. Ilość oraz częstotliwość publikacji pozostają do indywidualnego uzgodnienia.

• Udzielenie licencji praw autorskich na okres od 5 do 7 lat.
Autor oddaje nam prawa autorskie do swojej książki na ustalony indywidualnie okres. Wynagrodzenie w tej wersji umowy obejmuje 25 % od ceny okładkowej.
Podobnie, jak w przypadku sprzedaży praw autorskich, autor będzie dał się poznać czytelnikowi poprzez publikację swojej twórczości na naszym blogu.

Co wyróżnia Projekt Kłobook na tle innych wydawnictw?

Poza oczywistością w postaci wyższego wynagrodzenia, będziemy stosować zupełnie inny model wydawniczy niż wydawnictwa klasyczne. Inspirowani tym, co robi wydawnictwo Altenberg, wychodzimy naprzeciw młodym autorom, proponując im praktycznie niespotykane na rynku warunki współpracy. Stawiamy na niecodzienne metody promocji, które – poprzez stałe publikacje w sieci – stworzą ukierunkowaną i zaangażowaną społeczność odbiorców. Nie dostaniecie wydanych przez nas książek w księgarniach – wszystko będzie się odbywać online. Dlatego tak ważne z punktu widzenia autora wydaje się dostarczanie nam tekstów, które będziemy umieszczać na naszej stronie internetowej.

Będziecie mogli przejść z nami przez cały proces – od pierwszego zalążka pomysłu o własnym wydawnictwie, aż do odebrania powieści z drukarni.

A teraz powiedzcie. Kto inny zaproponuje Wam coś takiego? 🙂

Martyna